Bento box: Stavi pravu stvar na pravo mjesto
…i čini to često!
Razne kulture pronalazile su kroz povijest različite načine kako svježe pripremljena domaća jela pakirati za okrjepu na polju, putovanju, lovu ili ratnom pohodu. Odvajkada pedantni i metodični u svojoj vječnoj potrazi za savršenim skladom, Japanci su još u 5. stoljeću započeli s tradicijom koja će se kroz stoljeća usavršavati i nadograđivati do razine znanosti, a izgleda kao čista umjetnost.
Kutija slasti, ljepote i tradicije
Bento je japanska verzija porcije “za van” i danas dolazi u bezbroj slasnih i praktičnih verzija, a tradiciju su započele domišljate žene koje su svojim muževima pakirale onigiri (kuglice od riže) i hoshii, kuhanu pa dobro osušenu rižu koja se kasnije mogla rehidrirati u hladnoj ili toploj vodi ili naprosto jesti kao takva. S vremenom su ove isprva skromne i jednostavne porcije počele poprimati gastronomski sve zahtjevnija, a dekorativno sve impresivnija svojstva. Minuciozno urešene drvene kutijice dobile su pregrade kako bi se u njima mogao čuvati cjelovit i nutritivno bogat obrok od više različitih komponenti – obično bi se tu našli riža, proso ili rezanci, riba ili meso te kuhano ili ukiseljeno povrće – a u Edo razdoblju, od 17. do sredine 19. stoljeća, bento kutije od lakiranog drva postale su pitanje bontona i prestiža te ih se nosilo čak i u kazalište i iz njih slasno njupalo kad se spusti zastor, pa su dobile i novo ime: makunouchi, što doslovno znači “kad se spusti zastor”.
Bilo kuda, bento svuda
Do nove i presudne prekretnice u evoluciji bento porcija dolazi s uspostavom željezničkog prometa. Na postaji Utsunomiya u prefekturi Tochigi, 16. srpnja 1885. godine poslužen je prvi ekiben – danas kultna varijanta bento porcija koje se prodaju na željezničkim postajama – a u njemu su se našle dvije rižine kuglice i ukiseljene rotkvice u bambusovim listovima. Taj datum označava početak komercijalizacije bento tradicije koja je uskoro postala sveprisutna na svakom koraku, u širokom rasponu varijanti, od skromnih i asketskih do nevjerojatno raskošnih i bogatih, teksturama, bojama, stilom i estetikom nalik pravim umjetničkim djelima.
Bento (r)evolucija
Kako krajem 19. i početkom 20. stoljeća japanske škole nisu nudile obroke svojim učenicima, dužnost je pala na majke – a kada nije! – da svojoj djeci pripreme nutritivno kvalitetne bento porcije, no situacija je ubrzo eskalirala: posložiti što bogatiji, što neobičniji, što privlačniji, okusima i izgledom čim zamamniji bento postala je stvar časti. Kao da se žene ionako ne suočavaju s dovoljno izazova, sad su se sa svakom novom porcijom morale dokazivati kao kuharice, umjetnice, majke. Suočene s nestašicama u razdoblju između dva svjetska rata, žene su podigle bunu i naposljetku prisilile škole da organiziraju kuhinje i omoguće kvalitetne obroke za svu djecu. No kako je moda stvar ciklusa, za gospodarskog procvata 1980-ih godina bento kutije vratile su se u škole jače no ikad, s jestivim komponentama posloženima u sve impresivnije slike. U bento kutijici tako danas možete pronaći porcije u obliku pejzaža, spomenika, apstrakcija ili pak portreta omiljenih anime i manga junaka, a na radost milijuna japanskih majki, danas se rijetko u školu donose od kuće jer se mogu kupiti doslovno svugdje.
Kakav bento danas želite?
Na željezničkim kolodvorima tu je dobri stari ekiben, u zračnim lukama prodaje se soraben, specijalizirani bento dućani nude hokaben, a ono što možete naručiti i u našem restoranu naziva se shidashi bento, odnosno, u općeprihvaćenoj angliziranoj varijanti – bento box. Tradicionalno uključuje tempuru, rižu i ukiseljeno povrće, no mi ćemo za vas upakirati što god poželite s našeg jelovnika. I, kako bismo napaćenoj japanskoj majci mogli bez stida i krivnje pogledati u oči, trudimo se da vaš bento box ne bude samo zamamno ukusan, već i vizualno upečatljiv, raskošan i, iznad svega, japanski skladan.